Dr. Erato Kozakou−Marcoullis
Former Minister of Foreign Affairs, former Minister of Communications and Works
Dr. Erato Kozakou−Marcoullis served as Minister of Foreign Affairs of the Republic of Cyprus from August 2011 until February 2013 and from July 2007 to February 2008. She also served as Minister of Communications and Works from March 2010 to August 2011.

From May 2008 to March 2010, Dr. Marcoullis was Head of the Working Group on Property, in the UN−sponsored negotiations between the Greek and Turkish Cypriot communities. During 2003−2007, Dr. Marcoullis served as Director of the Cyprus Question and the EU−Turkey Affairs Division at the Ministry of Foreign Affairs. She was also accredited as Ambassador to Lebanon and Jordan with residence in Nicosia, from 2005 to 2007.

From 1998-2003 she served as Ambassador of Cyprus to the United States of America, with concurrent accreditation as High Commissioner to Canada, Guyana, and Jamaica and as Ambassador to Brazil. She was also accredited to the World Bank, the IMF, ICAO and the Organization of American States.

From 1996 to 1998 Dr. Marcoullis served as Ambassador to Sweden with concurrent accreditation to Finland, Norway, Denmark, Iceland, Estonia, Latvia and Lithuania. Dr. Erato Kozakou-Marcoullis holds degrees in Law and Public Law/Political Science from the University of Athens, as well as a Licentiate (Ph.D.) of Social Sciences from the University of Helsinki.