Demetris Syllouris
President of the House of Representatives
Parliamentary tenure / activity:
Representative of Nicosia constituency under the banner of Democratic Rally Party (DISY)-Liberals Coalition 1991-2001, under the banner of DISY 2001-2004, independent 2004-2005, under the banner of the European Party 2005-2016 and since March 2016 under the banner of "Solidarity".
On 2 June 2016 he was elected President of the House of Representatives for the Eleventh Term of Office of the House.

Was:
- Parliamentary Spokesman of DISY (June 2001-May 2004).
- Member of the Committee of Selection.
- Chairman of the House Standing Committee on Trade and Industry and of the House Standing Committee on Institutions, Merit and the Commissioner for Administration (Ombudsman).
- Deputy Chairman of the House Standing Committee on Foreign Affairs.
- Second Vice-chairman of the delegation of the House to the EU-Cyprus Joint Parliamentary Committee (JPC).
- Spokesman of the European Party group in the House.

Is:
- Ex officio Chairman of the Committee of Selection.
- Ex officio Chairman of the Ad Hoc House Committee on the Observance of the Rules of Procedure of the House of Representatives.
- Ex officio Chairman of the Special House Committee on Declaration and Examination of Financial Interests.
- Chairman of the Ad Hoc House Committee on the Review and Update of the Rules of Procedure of the House of Representatives.
Political career:
- Secretary of the DISY Youth Organisation (NEDISY) and DISY Enlightenment Committees.
- Nicosia District Organisational Secretary of DISY and General Secretary of the Party.
- Observer to the European Parliament (2003) and member of the Political Group of the European People's Party.
- Member of the Cyprus Scientific and Technical Chamber (ETEK).
- Founding member and President of the European Party (2005-2016).
- Member of "Solidarity".
- Member of the National Council.